Největší fond světa BlackRock se blíží $1 bilionu pod správou

Největší světový spráce aktiv BlackRock (BLK) již brzy překoná významné jubileum. V současnosti společnost drží pod správou $998 miliard v Exchange-Traded Funds (ETF). Bilionová meta je na dosah i přesto, že se společnosti nedaří navyšovat svůj tržní podíl.

Velikostí BlackRock snadno převyšuje své největší konkurenty Vanguard State Street Corp kombinované dohromady. Co se týče růstu objemu aktiv, pak Vanguard svého konkurenta převyšuje. Vanguard je mezi investory znám pro nízké náklady na investice do ETF. Celé ETF odvětví v USA dosahuje podle PwC $1,8 bilionu a retailoví investoři tvoří více než polovinu, což nahrává do karet low-cost modelu Vanguard.

Vanguard v letošním roce získal pod svou správu již více než $30 miliard, což odpovídá 43 % peněz nově investovaných do ETF. BlackRock dostal pod správu nových $24,7 miliard (35 %). Pokles přílivu nových prostředků pod BlackRock však není novinkou, jelikož probíhá již od roku 2009.

BlackRock se snaží tento vývoj zvrátit snižováním cen svých ETF. V letošním roce například snížil cenu oblíbeného iShares High Dividend ETF z 0,4 % na 0,12 %. Společnost to bude podle odhadů stát $11 milionů úbytku na poplatcích.

Díky svým dalším produktům drží BlackRock pod správou celkem $4,4 miliardy. V minulém kvartálu na poplatcích generoval celkem $765 milionů.

Průměrné expense ratio na ETF trhu je 0,58 %. BlackRock drží průměr pouze na 0,32 % a Vanguard dokonce na 0,14 %.

BlackRock si svou pozici jedničky na ETF trhu bude držet ještě dlouho, ale nástup Vanguard znamená slušnou konkurenci.BlackRock