ETF amerického průmyslu a přepravy

Co to je ETF amerického průmyslu?

ETF amerického průmyslu je exchange traded fund, který drží ve svém portfoliu akcie velkých amerických průmyslových společností. Patří sem společnosti z leteckého, vojenského, přepravního průmyslu a dalších. ETF amerického průmyslu lze využít jako konzervativní investici do největšího světového průmyslového sektoru. ETF bývají také využívány pro zajištění investice do jedné či více průmyslových společností.

Následuje několik nejlikvidnějších ETF amerického průmyslu.

Industrial Select Sector SPDR Fund (XLI)

Největší a nejobecnější ETF amerického průmyslu, které obsahuje společnosti největších průmyslových gigantů. Opisuje Industrial Select Sector Index. Správcem je State Street a primárně se obchoduje NYSE Arca. Drží si beta koeficient srovnatelný s trhem na 1,16 a total expense ratio pouze 0,16 %. Denně se otočí okolo 6 % tržní kapitalizace fondu. V portfoliu drží 64 společností, z nichž 26 % objemu zabírá Aerospace & Defense, 18,5 % výroba průmyslových strojů, 18 % průmyslové konglomeráty, 10 % výroba a provoz silnic a železnic, 7,5 % výroba elektronických zařízení a další odvětví. Mezi největší pozice patří General Electric (GE), United Technologies (UTX), Boeing (BA), Union Pacific (UNP), 3M (MMM), Honeywell (HON), United Parcel Service (UPS), Caterpillar (CAT) a další.

iShares Transportation Average ETF (IYT)

Největší ETF amerického průmyslu specializující se na přepravu. Vychází z Dow Jones Transportation Average Index. Správcem je BlackRock a obchoduje se primárně na NYSE Arca. Drží si beta koeficient 1,07 a total expense ratio 0,46 %. Denní zobchodovaný objem odpovídá 12 % tržní kapitalizace. V portfoliu je pouze 21 společností s lišícími se váhami. 29 % fondu zaujímají společnosti specializující se na železniční dopravu, 20 % poštovní služby, 17 % automobilová doprava, 14 % aerolinky, 9 % námořní přeprava a další. Největší pozice jsou v portfoliu Union Pacific (UNP), Fedex (FDX), Kansas City Southern (KSU), United Parcel Service (UPS), Kirby (KEX), Alaska Air Group (ALK), Ryder System (R) a další.

ETF amerického průmyslu a přepravy