ETF energetického sektoru

Co to je ETF energetického sektoru?

ETF energetického sektoru je exchange traded fund, který má ve svém portfoliu akcie společností z energetického průmyslu. Mezi tyto společnosti patří producenti ropy a zemního plynu, společnosti specializující se na vyhledávání komodit, výrobci zařízení pro vyhledávání a výrobu, společnosti zajišťující přenos a další. Investoři využívají ETF pro zajištění nebo konzervativní investici do energetického sektoru.

Níže jsou popsány nejlikvidnější ETF energetického sektoru.

SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production (XOP)

ETF energetického průmyslu opisuje S&P Oil & Gas Exploration & Production Select Industry Index. Do portfolia nakupuje společnosti vyhledávající a produkující ropu a zemní plyn. Správcem je State Street a primárně se obchoduje na NYSE Arca. Beta je 1,84 a total expense ratio je 0,35. V portfoliu drží 84 společností s rovnoměrným rozložením. Největší pozice jsou Penn Virginia (PVA), Green Plains Renewable Energy (GPRE), Stone Energy (SGY), Newfield Exploration (NFX) a další.

iShares U.S. Oil Equipment & Services ETF (IEZ)

Exchange Traded Fund specializující se na výrobce zařízení pro těžbu a zpracování ropy a na společnosti poskytující služby v tomto odvětví. Vychází z Dow Jones U.S. Select Oil Equipment & Services Index. Jeho správce je BlackRock a obchoduje se na NYSE Arca. Koeficient beta dosahuje 1,82 a total expense ratio 0,46. Koncem března měl pozice v 52 společnostech, z nichž největší jsou Schlumberger (SLB), Halliburton (HAL), National Oilwell Varco (NOV), Baker Hughes (BHI) a další.

Market Vectors Oil Services ETF (OIH)

ETF energetického sektoru se zaměřuje na služby spojené s těžbou ropy. Opisuje Market Vectors US Listed Oil Services 25 Index. Správcem fondu je Van Eck a primárně se obchoduje na NYSE Arca. Total expense ration je 0,38 %. Drží akcie 26 největší ropných společností dle tržní kapitalizace jako jsou Schlumberger (SLB), Halliburton (HAL), National Oilwell Varco (NOV), SeaDrill (SDRL), Ensco (ESV) a další.

 First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund (QCLN)

ETF zaměřující se na alternativní energii. Je odrazem NASDAQ Clean Edge U.S. Liquid Series Index. Správcem fondu je First Trust Advisors a obchoduje se na Nasdaq. Beta koeficient je 1,78 a total expense ration 0,60 %. Drží akcie akcie 50 společností produkující alternativní energii jako jsou First Solar (FSLR), Cree (CREE), Tesla (TSLA), SolarCity (SCTY), Linear TEchnology (LLTC) a další.