ETF finančního sektoru

Co to je ETF finančního sektoru?

ETF finančního sektoru je exchange traded fund, který má ve svém držení akcie společností finančního sektoru. Jedná se o sektorové ETF, které v sobě nese akcie bank, pojišťoven, zajišťoven, brokerů, investičních společností, platebních společností atd. Využívá se pokud investor věří v pohyb celého finančního průmyslu nebo pokud si chce zajistit své pozice obecnější pozicí.

V předchozím článku jsme již popsali ETF bankovního sektoru, proto se nyní bude věnovat ETF finančního sektoru, které se nezaměřují na banky.

Nejlikvidnější ETF finančního sektoru jsou popsány níže:

iShares US Financial Services (IYG)

Exchange traded fund opisující Dow Jones US Financial Services Index se zaměřuje obecně na americký finanční sektor. 56 % portfolia drží v akciích bank a 44 % ve společnostech ostatních finančních služeb. Správcem je BlackRock a obchoduje se na NYSE Arca. Beta je 1,47 a total expense ratio 0,45 %. V portfoliu má nakoupeno 109 společností. Největší pozice drží v bankách Wells Fargo (WFC), Citigroup (C), JPMorgan (JPM), Bank of America (BAC) a dále v platebních společnostech Visa (V), American Express (AXP) a Mastercard (MA) a dalších.

iShares US Broker-Dealers (IAI)

ETF finančního sektoru zaměřující se na brokerské společnosti v USA. Opisuje Dow Jones US Select Investment Services Index. Správcem je BlackRock a obchodování probíhá na NYSE Arca. Beta fondu je 1,52 % a total expense ration 0,45 %. V portfoliu drží akcie 22 firem. Nejvetší pozice jsou Goldman Sachs (GS), Morgan Stanley (MS), Charles Schwab (SCHW), Etrade (ETFC), TD Ameritrade (AMTD), CME Group (CME) a další.

SPDR S&P Insurance ETF (KIE)

ETF věnující se pojišťovnickému trhu. Opisuje S&P Insurance Select Industry Index. Správcem je State Street. Beta fondu je 1,3 a total expense ration 0,35 %. Aktuálně má v portfoliu 51 společností, které jsou velice rovnoměrně rozloženy. Každá společnost má podíl okolo 2 %. Mezi nakoupené pojišťovny patří Genworth Financial (GNW), Prudential Financial (PRU), American International Group (AIG), Lincoln National Corp (LNC), MetLife (MET) a další.

iShares US Real Estate (IYR)

ETF finančního sektoru opisuje Dow Jones US Real Estate Index. Primární zaměření je na americký realitní trh ve formě investic do REIT (Real Estate Investment Trust). Správcem fondu je BlackRock a primárně se obchoduje na NYSE Arca. Beta je 0,90 a total expense ration 0,45 %. Ke konci března mělo ETF v portfoliu 101 titulů. Největší pozice drží v Simon Property Group (SPG), American Tower (AMT), Crown Castle International (CCI), Public Storage (PSA) a dalších.