ETF – místo začátků investic

ETF,místo začátků investic

Je mnoho typů investorů. Jedni jsou agresivní a volí trhy, kde je vysoká volatilita, vysoká finanční páka a tedy velké riziko, druzí konzervativnější a volí například akcie, kde nemusí uplatňovat finanční páku a cena akcie má plynulý průběh. Pokud jste právě konzervativním investorem nebo jste v úplných začátcích seznamování se s investicemi, jsou pro Vás správnou volbou právě ETF (Exchange Traded Funds).

Proč ETF?

  • Obchodují se formou akcií. Kupujete tedy akcie fondu obchodovaného na burze. Nemusíte tedy používat finanční páku a stejný procentuální pohyb, který se stane na daném ETF znamená stejný procentuální pohyb pro Vaši investici.
  • Mají v sobě již definovanou strategii. ETF je vždy něčím tvořeno, má nějaké vlastnictví, nějaké složení. Může být tvořeno například komoditami, akciemi různých firem, indexy.

Příklad ETF:

  • Akciové – jsou tvořeny výběrem a různým zastoupením akcií. Mohou tak vznikat ETF, které se zaměřují na růst ekonomiky různých zemí, dobrý vývoj v nějakém určité průmyslovém odvětví (např. vodní zdroje, těžařství…) nebo jejich hodnota může být navázána na tituly, které stoupají, například pokud dojde k nějaké události jako přírodní pohroma, politické problémy atd. Možností je nepřeberně, a pokud máte nějaký požadavek, jak by se ETF mělo chovat, většinou ho na trhu najdete.
  • Komoditní – jsou tvořeny různými druhy komodit v nějakém poměru zastoupení. ETF může být tvořeno výlučně jednou komoditou (např. zlatá ETF) nebo směsí, která může mapovat celé odvětví například drahých kovů nebo zemědělství.
  • Indexové – jsou tvořeny futures pozicemi na indexy. ETF poté může sledovat jejich hodnotu, tvořit mix indexů nebo i navázat svou hodnotu na volatilitu těchto trhů.Smíšené – jsou tvořeny různými kombinacemi instrumentů obchodovaných na burze. Většinou z důvodu zajištění a diverzifikace.

ETF jsou bezpečnější. Pokud máte účet u kvalitního obchodníka, který garantuje dostatečnou ochranu hodnoty v případě úpadku (velké brokerské společnosti v USA – např. Interactive Brokers – v ČR zastoupeni společností Lynx), je hodnota garantována z ochranného fondu, který je dán zákonem (USA – SIPC krytí do hodnoty 250 000 USD na akciové hodnoty + 250 000 USD na hotovostní hodnoty na Vašem účtu). V případě úpadku společnosti dostanete své prostředky z držených ETF zpět, v případě držení např. futures kontraktů nikoliv.

ETF

 

 

 

 

 

Pokud jste na burze úplně nově a máte zkušenost pouze s podílovými fondy, věřte, že ETF jsou daleko lepší volbou. V jejich případě neplatíte žádný správcovský poplatek, prostředky jsou vysoce likvidní (svá ETF můžete na burze koupit a prodat během několika sekund), jsou oproti fondům lépe zajištěna a poskytují mnohem více možností.

Výběr z hlavních obchodovaných ETF nalezenete zde.