ETF těžařů zlata a stříbra

Co to jsou ETF těžařů zlata a stříbra?

ETF těžařů zlata a stříbra je exchange traded fund, který ve svém portfoliu drží akcie společností těžící zlato a stříbro. ETF těžařů zlata a stříbra lze využít jako konzervativní investici do zlata a stříbra. ETF bývají také využívány pro zajištění investice do zlata a stříbra či jedné z těžařských společností. Následuje několik nejlikvidnějších ETF těžařů zlata a stříbra.

Market Vectors ETF Trust Market Vectors Gold Miners (GDX)

Největší ETF těžařů zlata na trhu. Vychází z NYSE Arca Gold Miners Index. Fond je pod správou Van Eck a obchoduje se primárně na NYSE Arca. Udržuje nízký beta koeficient 0,38 a relativně vysoké total expense ratio 0,52 %. Denní obrat fondu je 5 % tržní kapitalizace. V současnosti drží pozice ve 40 těžařských společnostech. 64 % fondu je exponováno na Kanadu, 13 % na USA, 8,5 % na JAR, 5 % na Austrálii a Velkou Británii. Téměř 46 % kapitálu fondu je zainvestováno do top 5 společností, které jsou Barrick Gold (ABX), GoldCorp (GG), Newmont Mining (NEM), Silver Wheaton (SLW) a Newcrest Mining (NCM). Následuje Randgold Resources (GOLD) a další.

Global X Silver Miners ETF (SIL)

Největší ETF těžařů stříbra na trhu. Opisuje Solactive Global Silver Miners Index. ETF je pod správou Global X Management Company a primárně je obchodováno na NYSE Arca. Fond si drží beta koeficient 1,10 a relativně vyšší total expense ratio 0,65 %. Vysokou likviditu zajišťuje 24% denní obrat tržní kapitalizace. Drží pozice v 29 společnostech a okolo 46 % portfolia tvoří top 5 pozic. Největší geografická expozice je na Kanadu 49 %, USA 13 %, Mexiko 12 %, Velkou Británii 11 % a Argentinu 6 %. Největší část portfolia je držena v Silver Wheaton Corp (SLW), Fresnillo (FNLPF), Panamerican Silver Corp (PAAS), Tahoe Resources (TAHO), Silver Standard Resources (SSRI) a další.

ETF těžařů zlata a stříbra - zlato a stříbro