ETF těžařů

Co to je ETF těžařů?

ETF těžařů je exchange traded fund, který ve svém portfoliu drží akcie těžařů surovin. Patří sem společnosti zabývající se těžbou základních materiálů, přírodních zdrojů, zlata, stříbra, železné rudy, dřeva a dalších nerostných surovin. ETF těžařů lze využít jako konzervativní investici do stabilního sektoru nerostných surovin. ETF bývají také využívány pro zajištění investice do jedné či více těžařských společností. Následuje několik nejlikvidnějších ETF těžařů.

Materials Select Sector SPDR Fund (XLB)

Obecné ETF těžařů vztahující se k těžbě surovin obecně. Pasivně opisuje S&P Materials Select Sector Index. Fond je spravován State Street a obchoduje se na NYSE Arca. Dosahuje vysokého beta koeficientu na 1,39 a total expense ratio je pouze 0,16 %. Denně se zobchoduje 6 % tržní kapitalizace. Drží nerovnoměrné pozice ve 32 společnostech. 74 % je alokováno do chemického průmyslu, 15 % do těžby a zpracování kovů, 6 % do logistiky, 3,5 % do papírnictví a zpracování dřeva a zbývající 1,5 % do konstrukčního materiálu. Největší pozice jsou drženy v DuPont (DD), Dow Chemical (DOW), Monsanto (MON), LyondellBasell (LYB), Freeport-McMoRan (FCX) a dalších.

iShares U.S. Basic Materials ETF (IYM)

Další obecnější ETF těžařů, které zahrnuje americké společnosti věnující se těžbě a zpracování základních surovin, chemikálií a dřeva. Správcem exchange traded fundu je BlackRock a obchoduje se primárně na NYSE Arca. Svou expozicí na suroviny dosahuje  beta 1,10 a total expense ratio 0,46 %. Denní obrat ETF je 8 %. Nerovnoměrně svůj kapitál rozkládá do 58 společností. 75 % do chemického průmyslu, 14,5 % do těžby a zpracování kovů,  6 % do těžby uhlí a železné rudy a 4 % do papírnictví a těžby dřeva. Nejvíce kapitálu je alokováno do DuPont (DD), Dow Chemical (DOW), Monsanto (MON), LyondellBasell (LYB), Praxair (PX), Freeport-McMoRan (FCX) a dalších.

SPDR S&P Metals & Mining ETF (XME)

ETF společností zabývající se těžbou a zpracováním kovů. Vychází z indeu S&P Metals & Mining Select Industry Index. ETF je spravováno State Street a obchodováno primárně na NYSE Arca. Drží vysoký beta koeficient 1,88 a total expense ratio 0,35 %. Díky nižší tržní kapitalizaci se denně protočí 36 % tržní kapitalizace. Drží pozice v 41 společnostech. 39 % kapitálu připadá na ocelářství, 19 % na těžbu dalších kovů a jejich zpracování, 18 % na těžbu uhlí a dalších paliv, 8,5 % na zlato, 8 % na hliník, 5 % na stříbro a 3 % na ostatní vzácné kovy. Pozice jsou relativně rovnoměrné. Největší podíly na kapitálu mají Arch Coal (ACI), Allegheny Technologies (ATI), AK Steel Holdings (AKS), US Steel Corp (X), Steel Dynamics (STLD), Peabody Energy Corporation (BTU) a další.

iShares North American Natural Resources ETF (IGE)

ETF těžařů zaměřující se na severoamerické těžaře ropy, plynu, kovů a dřeva. Opisuje S&P North American Natural Resources Index. Patří pod správu BlackRock a primárně se obchoduje na NYSE Arca. Beta koeficient drží na úrovni 0,93 a total expense ratio na 0,48 %. Denní zobchodovaný objem odpovídá 7 % tržní kapitalizace. Celkem drží pozice ve 140 společnostech. 65,5 % portfolia jsou těřaři ropy a plynu, 20 % výrobci zařízení pro těžbu a zpracování, 8 % těžaři kovů a jejich zpracovatelé. Největší pozice drží v Exxon Mobil (XOM), Chevron (CVX), Schlumberger (SLB), ConocoPhillips (COP), Occidental Petroleum (OXY), EOG Resources (EOG), Suncor Energy (SU), Halliburton (HAL) a další.

ETF těžařů surovin