ETF utilit

Co to je ETF utilit?

ETF utilit je exchange traded fund, který ve svém portfoliu drží akcie společností zajišťující veřejné služby a infrastrukturu. ETF utilit lze využít jako konzervativní investici do značně konzervativního sektoru utilit. ETF bývají také využívány pro zajištění investice jedné z telekomunikačních společností.

Následuje několik nejlikvidnějších ETF utilit.

Utilities Select Sector SPDR Fund (XLU)

Nejlikvidnější ETF utilit na trhu. Opisuje S&P Utilities Select Sector Index, je pod správou State Street a primárně se obchoduje na NYSE Arca. Jedná se o investici s jedním z nejnižších beta koeficientů na trhu. Dosahuje pouze 0,17 a stejně vysoké je i procento poměru celkových nákladů. Denně se na trhu otočí okolo 4 % tržní kapitalizace tohoto ETF. XLU drží ve svém portfoliu akcie 30 společností. Až 56,5 % objemu portfolia tvoří společnosti zabývající se výrobou a rozvodem elektřiny, 38 % tvoří firmy z několika oblastí utilit, 4 % zaujímají společností z odvětví alternativní energie a 1 % z oblasti plynové infrastruktury. Mezi největší pozice v portfolu patří Duke Energy (DUK), NextEra Energy (NEE), Dominion Resources (D), Southern Company (SO), Exelon (EXC), American Electric Power (AEP), Sempra Energy (SRE) a další.

PowerShares Water Resources Portfolio (PHO)

Nejlikvidnější ETF utilit zaměřující se na vodní hospodářství. Přesně opisuje NASDAQ OMX US Water Index. Je pod správou Invesco PowerShares Capital Management a obchoduje se primárně na NYSE Arca. Překvapivě si drží vysoký beta koeficient (1,25) a také total expense ratio na úrovni 0,62 %. Denně se na trhu zobchoduje 31 % společnosti. V portfoliu drží 29 společností. Největší podíl v portfoliu zabírají výrobci zařízení a to 47 %, 17 % producenti vody, 8,5 % průmyslové konglomeráty zabívající se výrobou a zpracováním vody. Více než polovina fondu je držena ve středně velkých společnostech a ve velkých firmách pouze menšina. Největší pozící je Roper Industries (ROP), Pall Corporation (PLL), Flowserve (FLS), Pentair (PNR), Waters (WAT) a další.

ETF utilit