ETF volatility

Co to je ETF volatility?

ETF volatility je exchange traded fund, který sleduje volatilitu neboli kolísavost na amerických trzích. Volatilita na trzích udává míru rizika, která se v daném momentu nachází na trhu. ETF volatility využívají investoři jako vhodný nástroj pro hedging svých akciových či opčních pozic.

Následuje několik nejznámějších ETF volatility.

iPath S&P 500 VIX ST Futures ETN (VXX)

VXX je nejznámější a nejlikvidnější ETF volatility. Jedná se o ETF opisují index volatility VIX, kterému bývá přezdíváno index strachu. VIX vychází z implicitní volatility pro put a call opce na index S&P 500 (SPX), s nimiž se obchoduje na Chicago Board Options Exchange (CBOE). VXX je exchange traded fund, který spadá pod Barclays Funds a primárně se obchoduje na NYSE Arca. V aktivech drží více než miliardu USD a jeho koeficient beta je 1,00. Total expense ratio dosahuje 0,89 %. Vzhledem k indexu S&P 500 dosahuje záporné korelace ve výši 0,79. Více informací je k dispozici zde.

VelocityShares Daily Inverse VIX ST ETN (XIV)

Další velice likvidní a mezi investory populární ETF volatility. Jedná se o inverzní ETF k výše popsanému VXX. Tržní kapitalizace dosahuje cca 60 % VXX. Spadá pod Velocity Shares od Credit Suisse a primární burzou je Nasdaq. Total expense ratio dosahuje 1,35 %. Oficiální stránky jsou zde.

VelocityShares Daily 2x VIX ST ETN (TVIX)

TVIX je ETF volatility vycházející také z indexu VIX. Toto ETF je zrychlené tudíž se pohybuje dvojnásobnou rychlostí oproti indexu VIX. Také spadá pod Velocity Shares od Credit Suisse. Oficiální stránky jsou zde.

ETF volatility