ETF zdravotnictví

Co to je ETF zdravotnictví?

ETF zdravotnictvní zahrnuje exchange traded fundy zaměřující se na sektor zdravotnictví. Ve svých portfoliích mají společností z oblasti farmaceutiky, výroby zdravotnických přístrojů, výzkumu a produkce léků, ale také biotechnologie atd. ETF zdravotnictví lze využít jako konzervativní investici do již značně defenzivního sektoru. ETF bývají také využívány pro zajištění investice do jedné či více zdravotnických společností.

Následuje několik nejlikvidnějších ETF zdravotnictví:

Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV)

Nejobecnější ETF zdravotnictví na trhu. Opisuje S&P Health Care Select Sector Index. Spravuje jej State Street a obchoduje se primárně na NYSE Arca. Defenzivní povahu sektoru potvrzuje beta koeficiet dosahující pouze 0,75. Total expense ratio je jen 0,17 %. Fond má v portfoliu nakoupeno 56 společností, které nejsou v portfoliu zastoupeny rovnoměrně. Největší pozice je držena v akciích Johnson & Johnson (JNJ) a to více než 11 %. Další velké pozice drží v Pfizer (PFE), Merck (MRK), Gilead Sciences (GILD), Amgen (AMGN), Bristol-Myers Sqibb (BMY) a dalších.

SPDR S&P Pharmaceuticals ETF (XPH)

Sektorové ETF věnující se farmaceutickým společnostem. Opisuje S&P Pharmaceuticals Select Industry Index. Portfolio manažerem je State Street. Cykličnost fondu je vyšší než u obecného ETF zdravotnictví a to 0,84 beta. Total expense ration dosahuje 0,35 %. V portfoliu je 34 společností, z nichž největší pozice jsou Forest Laboratories (FRX), Pacira Pharmaceuticals (PCRX), Actavis (ACT), Mylan (MYL), Jazz Pharmaceticals (JAZZ) a další.

iShares U.S. Medical Devices ETF (IHI)

ETF zdravotnictví zaměřující se na společností vyrábějící nejrůznější zdravotnické přístroje. Vychází z Dow Jones U.S. Select Medical Equipment Index. Manažerem fondu je BlackRock a obchoduje se na NYSE Arca. ETF téměř věrně opisuje trh, jelikož beta koeficient je 0,99. Total expense ratio je 0,46 %. V portfoliu drží kulatých 50 splolečností. Největší pozice jsou v akciích Abbott Laboratories (ABT), Medtronic (MDT), Baxter International (BAX), Boston Scientific (BSX) a další.

SPDR S&P Biotech ETF (XBI)

Burzovně obchodovaný fond věnují se společnostem z oblasti biotechnologie. Opisuje S&P Biotechnology Select Industry Index. Správcem je State Street. Svou navázanost na cyklický a volatilní sektor biotechnologie dokazuje beta koeficientem 1,12. Total expense ratio je 0,35 %. Drží akcie 82 společností, mezi něž patří Intercept Pharmaceuticals (ICPT), Ariad Pharmaceuticals (ARIA), InterMune (INMN), Neurocrine Bioscientiscs (NBIX), Synageva BioPharma (GEVO) a další.

ETF zdravotnictví - farmaceutika,