Necyklické ETF

Co to je necyklické ETF?

Necyklické ETF je exchange traded fund, který v portfoliu drží akcie společností z necyklických sektorů. Patří sem sektory potravin, nápojů, tabáku a další. Necyklické ETF lze využít jako konzervativní investici do sektorů s nízkým beta koeficientem. ETF bývají také využívány pro zajištění investice do jedné či více necyklických společností. Následuje nejlikvidnější necyklické ETF.

Consumer Staples Select Sector SPDR Fund (XLP)

Největší necyklické ETF na trhu. Opisuje S&P Consumer Staples Select Sector Index. Fond je pod správou State Street a obchoduje se na NYSE Arca. Udržuje nízký beta koeficient 0,56. Total expense ratio je pouze 0,16 %. Denní obrat je okolo 5 % tržní kapitalizace. V současnosti drží v portfoliu 44 společností. Čtvrtina portfolia připadá na maloobchod potravin, 20,5 % na společnosti produkující domácí vybavení a 20 % na nápojový sektor. Pozice jsou nerovnoměrně rozděleny. Největší část portfolia je držena v akciích Procter & Gamble (PG), Coca Cola (KO), Phillip Morris International (PMI), Wal-Mart (WMT), CVS Carmark (CVS), PepsiCo (PEP) a další.

PowerShares Exchange-Traded Fund Trust Dynamic Food & Beverage Portfolio (PBJ)

Nejobchodovanější necyklické ETF zaměřující se na potraviny a nápoje. Vychází z Dynamic Food & Beverage Intellidex Index. ETF je pod správou Invesco Powershares Capital Mgmt a primárně se obchoduje na NYSE Arca. Beta koeficient dosahuje 0,68 % a total expense ratio 0,63 %. Denně se zobchoduje 52 % tržní kapitalizace fondu. V portfoliu se nachází 30 společností. 46 % připadá na balené potraviny, 20 % retailu potravin, 11 % na distribuci potravin, 10,5 % na nápoje atd. Fond je poměrně rovnoměrně rozdělený. Největší pozice jsou v Hershey (HSY), Mondelez International (MDLZ), Archer Daniels Midland (ADM), Kroger (KR), General Mills (GIS), Coca Cola (KO) a další.

Necyklické ETF