Objem obchodů ETF v 2014 roste

Popularita ETF mezi investory výrazně roste. S do nebe rostoucími trhy je zájem o investování větší. Objem obchodů ETF v roce 2013 dosáhl $190 miliard. Letos by mohl být ještě vyšší.

Podle Credit Suisse činil objem obchodů ETF v první polovině 2014 $73,7 miliard. Za stejné období předchozího roku objem obchodů ETF dosáhl $67,9 miliard. Obzvlášť silným měsícem byl červen, kdy do ETF přiteklo $23 miliard. Příliv nových peněz je rozdělen téměř rovnoměrně mezi ETF na amaerické akcie, světové akcie a fixed income.

Nejvíce obchodované ETF v roce 2014 jsou Vanguard FTSE Developed Markets (VEA), Vanguard REIT ETF (VNQ), Vanguard S&P 500 (VOO), Vanguard FTSE Europe ETF (VGK) a Energy Select Sector SPDR Fund (XLE). Právě ETF Vanguard jsou velmi oblíbené v posledním roce, jelikož přítok kapitálu do nich překonává všechny konkurenty v čele v Blackrock a State Street.

Na grafu níže jsou zobrazeny objemy nově investovaného kapitálu do ETF podle jednotlivých skupin ETF. Je zřejmé, že investoři pomalu vytahují prostředky ven ze SPY.

Očekáváme, že při nástupu větší korekce na trzích by se příliv kapitálu na ETF trhy mohl ještě navýšit, jelikož investoři budou vyhledávat konzervativní umístění pro své peníze. Objem obchodů ETF rozhodně nemá nakročeno k poklesu..

 

Objem obchodů ETF