Technologické ETF

Co to je technologické ETF?

Technologické ETF je exchange traded fund, který ve svém portfoliu drží akcie společností z technologického sektoru. Patří sem výrobci informačních technologií pro hardware i software, internetové společnosti a také výrobci součástek pro počítače, telefony, tablety atd. Technologické ETF lze využít jako konzervativní investici do cyklického sektoru.ETF bývají také využívány pro zajištění investice do jedné či více technologických společností. Následuje několik nejlikvidnějších technologických ETF.

Technology Select Sector SPDR Fund (XLK)

Nejobecnější technologické ETF na trhu. Opisuje S&P Technology Select Sector Index. Je spravováno State Street a obchodováno na NYSE Arca. Díky svému obecnému složení má nižší beta koeficient – 0,9. Total expense ratio je pouze 0,17 %. Denně se zobchodují 4 % tržní kapitalizace fondu. V portfoliu je 73 společností, které jsou nerovnoměrně rozděleny. Více než 30 % fondu je drženo v Apple (AAPL), Google (GOOG) a Microsoft (MSFT). Více než 5 % zaujímají také Verizon (VZ), International Business Machineries (IBM) a AT&T (T). Následuje Oracle (ORCL), Qualcomm (QCOM), Cisco (CSCO) a Visa (V) a další.

Vanguard Information Technology ETF (VGT)

Další obecnější technologické ETF. Fond opisuje MSCI US Investable Market Index (IMI)/Information Technology 25/50 Index. Správcem je Vanguard Group a obchoduje se na NYSE Arca. Beta koeficient dosahuje 1,05 a total expense ratio pouze 0,14 %. Denně se zobchoduje 6 % tržní kapitalizace fondu. Fond má nakoupeno 410 různých společností. 10 největších pozic dává dohromady 54 % portfolia. Největší pozice jsou podobné jako u XLK – Apple (AAPL), Google (GOOG), Microsoft (MSFT), International Business Machineries (IBM), Oracle (ORCL), Qualcomm (QCOM), Facebook (FB), Intel (INTC) a další.

PowerShares Nasdaq Internet Portfolio (PNQI)

Technologické ETF specializující se na internetové společnosti. Vychází z indexu NASDAQ Internet Index. Správcem je Invesco Powershares Capital Mgmt a primárně se obchoduje na Nasdaq. Jedná se o výrazně procyklické ETF, což dokazuje beta koeficient 1,35. Total expense ratio je vyšší – 0,60. Denně se zobchoduje 20 % tržní hodnoty portfolia, což značí dobrou likviditu. Fond drží pozice ve 100 společnostech. 67 % společností se zabývá softwarem a online službami, 31 % prodejem po internetu. Největší pozice jsou Ebay (EBAY), Amazon (AMZN), Priceline (PCLN), Facebook (FB), Google (GOOG), Yahoo (YHOO), Baidu (BIDU), Netflix (NFLX) a další.

Market Vectors Semiconductor ETF (SMH)

Technologické ETF zaměřující se na výrobce polovodičů. Opisuje Market Vectors US Listed Semiconductor 25 Index a obchoduje se na NYSE Arca. Správcem je Van Eck. Denní obrat fondu je 4 %. Total expense ratio je 0,35 %. Celkem drží pozice v 26 společnostech. Největších 10 pozic dává dohromady 68 % portfolia. 30 % portfolia drží dvě největší pozice – Intel (INTC) a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM). Další větší pozice jsou Arm Holding (ARMH), Texas Instruments (TXN), Asml Holdings (ASML), Micron Technology (MU), Applied Materials (AMAT), Broadcom (BRCM) a další.

Technologické ETF