Zlaté ETF

Jak jsme si již psali, různých ETF na světě jsou stovky. Dnes se podíváme na ETF, které jsou nějakým způsobem spojené se zlatem. První zlatý ETF (Gold Bullion Securities) vznikl 2003 v Austrálii. Dnes se jejich počet udává v desítkách.  

Jaké výhody přináší zlaté ETF:

Pro investora do zlata mají ETF několik významných výhod:

  • Nemusíte si dělat starosti s kvalitou zlata
  • Nemusíme zlato fyzicky vlastnit, skladovat, přepravovat apod.
  • Ceny jsou transparentní
  • Můžete si zlato nakoupit i v malém množství
  • Náklady jsou relativně malé (jsou podobné jako pro akcie)
  • Rozdíl mezi nákupem a prodejem (tzv. spread) ETF je velmi malý.

Zlaté ETF můžeme rozdělit do 6 skupin:

1.       Zlaté ETF, které obsahují zlaté produkty

Tento typ ETF splňuje přesně ty zmiňované vlastnosti výše. Výhodou je, že zlato nemusíte fyzicky vlastnit, skladovat a transportovat. Fondy jako jsou například IAU a GLD sledují vývoj ceny zlatých cihel

2.       Zlaté ETF, které obsahují zlaté futures

Některé zlaté fondy jsou konstruované tak, že nesledují cenu spotového zlata, ale zlatých futures, forwardů a opcí. Příkladem je například ETF fond DGL.

3.       Zlaté ETF, které obsahuje společnosti zabývající se zlatem

Dalším typem zlatých ETF fondů jsou ty, které sledují vývoj akcií společností v oblasti produkce zlata. Patří do kategorie tzv. sektorových ETF. Příkladem je například GDX, která sleduje vývoj těžařů na burze Amex.

4.       Zlaté ETN

I když jsou si ETF a ETN v mnohém podobné, jsou zde menší rozdíly. Pro investora je výhodné, že se může rozhodnout, který si zvolí. Příkladem zlatého ETN je DGP, který sleduje Liquid Commodity Index Deutche Bank.

5.       Více než jen zlaté ETF

I když není pochyb o tom, že je zlato velmi oblíbená komodita, mohou nekteří investoři preferovat investici do více komodit najendou. Právě pro ně jsou určeny tyto ETF fondy, které se skládají z více komodit najednou. Příkaldem takového fondu je například DBP.

6.       Krátké zlaté ETF

Zlaté ETF nejsou pouze dlouhé, ale existují také krátké. V dnešní době propadu ceny zlata jsou velmi aktuální. Krátké ETF v podstatě inverzně sledují vývoj zlatého ETF indexu. Příkladem je ETF reverzní fond GLL. Funguje to tak, že pokud si ETF nakoupíte, tak se chová, jako by jste tlato prodávali. Opačně to funguje také tak. Pokud ETF prodáte, spekulujete na růst ceny zlata.

Některé příklady zlatých ETF

Jak vidíte, máte na výběr ze širokého portfolia možností. Výše zmíněné ETF fondy jsou převážně americké. Možností je však mnohem více, než kolik obsahuje tento krátký seznam. Mnoho dalších ETF fondů existuje v Kanadě, Londýně, Bombaji a Paříži.